Kultúrny jazyk Slovákov sa formoval od druhej polovice 9. storočia a bezprostredne súvisel s pôsobením misie solúnskych bratov svätých Konštantína-Cyrila a Metoda.
Pred niekoľkými dňami sme si na viacerých miestach Slovenska dôstojne pripomenuli 1 150. výročie od ich príchodu na naše územie. Prvú podobu slovenského spisovného jazyka na základe kultúrnej západoslovenčiny kodifikoval Anton Bernolák. Popri kultúrnej západoslovenčine sa rozvíjala aj kultúrna stredoslovenčina. Práve o ňu sa oprel Ľudovít Štúr, ktorého kodifikácia znamenala dovŕšenie najdôležitejšej etapy pri formovaní spisovnej slovenčiny i Slovákov ako novodobého národa. Štúr považoval nový spisovný jazyk za najvhodnejší nástroj na povznesenie vzdelanosti a kultúrnosti širokých vrstiev spoločnosti, za základný predpoklad vytvárania modernej slovenskej spoločnosti a politických snáh štúrovského hnutia.
Ako je všeobecne známe, Matica slovenská si v roku 2013 pripomína 150. výročie svojho vzniku. V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že bezprostredne po jej založení nastalo nové obdobie vo vývine spisovnej slovenčiny. V matičnom období sa spisovný jazyk rýchle rozvinul. Používanie spisovnej slovenčiny sa popri jazykovede, literárnej vede, histórii a filozofii prehĺbilo aj vo viacerých ďalších odboroch (prírodoveda, matematika, lekárske vedy, poľnohospodárstvo).
V týchto dňoch uplynie 170 rokov od kodifikácie nášho spisovného jazyka na báze stredoslovenských nárečí. Toto významné výročie by nám okrem iného malo pripomenúť, že práve v jazyku sa odráža stav spoločnosti, ktorá ho používa, jej rozmach, všestranné kultúrne napredovanie, ale aj jej úpadok.
Martin, 12. júl 2013 Informačné ústredie MS